Kas tai yra legioneliozė?


Legioneliozė tai ūminė užkrečiamoji liga.

 

Paplitimas aplinkoje: legionelės plačiai paplitusios ir aplinkoje: vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, gamybinės ir visuomeninės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Legioneliozė labiau paplitusi išsivysčiusiose šalyse, kurių ūkyje daug terminio vandens generavimo, aušinimo, recirkuliavimo, oro kondicionavimo ir kitų technologijų. Dažniausiai legionelių randama oro kondicionieriuose, aušintuvuose, kompresorinėse, dušinėse, baseinuose, įvairioje medicininėje aparatūroje, naudojamai kvėpavimo takų gydymui.

 

Užsikrėtimo pavojus: legioneliozės rizikos zonos, t.y. vietos, kuriose gali susidaryti vandens lašai (aerozoliai).

 

Užsikrečiama oro lašeliniu būdu (kvėpuojant oru, kuriame yra bakterijomis užkrėsto aerozolio). Galimas ir tiesioginis sukėlėjo patekimas į kvėpavimo takus (kvėpavimo takų gydymo metu). Iki šiol atlikti tyrimai parodė, kad žmogus nuo žmogaus užsikrėsti negali. Šia liga gali susirgti įvairių amžiaus grupių žmonės, bet dažniau - vyresnio amžiaus asmenys. Dažniau legionelioze serga vyrai (profesiniai rizikos faktoriai: statybos, žemės ir santechnikos darbai, darbas pramonės įmonėse, naudojančiose terminį vandenį, darbas su įvairiomis vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemomis). Dėl susilpnėjusio imuniteto didelis pavojus susirgti šia liga yra ligoniams, besigydantiems ligoninėse, atliekant įvairias vandens procedūras.

 

Sukeliamos ligos: legionelių liga (legionelinė pneumonija) inkubacinis periodas: 2-10 dienų. Pakyla aukšta temperatūra (40 °C), viduriavimas, vėmimas, sąmonės sutrikimai, pasireiškia plaučių uždegimo reiškiniai: sausas kosulys, skausmas krūtinėje. Mirtingumas: 15-60 %. Suserga apie 5 % užsikrėtusių.
 

Pontiako karštligė savaime praeinantis susirgimas, kuriam būdingas karščiavimas, raumenų ir galvos skausmai, sausas kosulys. Inkubacinis periodas: nuo kelių valandų iki dviejų parų. Ligoniai pasveiksta negydomi per 25 dienas. Pneumonijos požymių nebūna.

 

Legioneliozės profilaktika tai sukėlėjo rezervuaro paieška ir jo nukenksminimas terminiais ar cheminiais metodais, oro kondicionavimo, vėsinimo, drėkinimo ir kt. sistemų tinkama priežiūra, gydytojų legioneliozės diagnostikos žinių tobulinimas, taip pat visuomenės švietimas ir mokymas.

 

Įstaigų, kuriuose yra oro kondicionieriai, aušintuvai, kompresorinės, dušinės, baseinai, medicininė aparatūra, vadovai turėtų atkreipti dėmesį į šios ligos prevenciją. Pramonės įmonės, mėsos kombinatai taip pat gali būti legionelių bakterijų kaupimosi ir plitimo šaltiniai. Tokio pobūdžio gamybiniuose objektuose, gausiai naudojant vandenį bei vandeninį aerozolį, susidaro palankios sąlygos daugintis šioms bakterijoms.

 

Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės susijusios su teisinga vandens sistemų eksploatacija. Legionelos bakterijų dauginimuisi palankiausios sąlygos susidaro, kai vandens temperatūra yra nuo 20 °C iki 45 °C, todėl karšto vandens temperatūra turėtų būti 50-60 °C, o šalto vandens temperatūra žemesne nei 25 °C. Negalima leisti vandeniui užsistovėti sistemose, reikia valyti dušų galvutes, aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose, valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus, karšto vandens sistemas dezinfekuoti po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną.

  • UAB „Vilniaus energija“ vadovaujasi „Šilumos tinklų ir šilumos vartojimo įrenginių priežiūros taisyklių“ 377 punktu ir „Lietuvos higienos norma HN 24: 2003“ VII skyriumi, kuriuose nurodoma, kad karšto vandens temperatūra perdavimo sistemos vandens ėmimo (naudojimo) vietose turi būti 50-55 °C.
  • Prašome Jūsų, pastebėjus karšto vandens temperatūros nukrypimus nuo normos, pranešti UAB „Vilniaus energija“ telefonu 1899.